przejdź do treści
 1. Strona Główna/
 2. Porady do prania Surf/
 3. Bezpieczeństwo dziecka
Edukacja Chroń dzieci przed czapkami

Bezpieczeństwo dziecka

Pink background with flowers
ABC przechowywania detergentów i środków czyszczących

Dzieci cechuje naturalna, nieskrępowana ciekawość otaczającego je świata. Jednak ich zamiłowanie do przygód może wiązać się z bardzo poważnymi konsekwencjami. Właśnie dlatego odpowiednie zabezpieczenie domu przed dziećmi ma tak istotne znaczenie. Kolorowe, apetycznie pachnące kapsułki do prania, detergenty i mydła intensywnie działają na zmysły dziecka, które łatwo może uznać je za słodycze lub zabawki i zechcieć je zjeść lub się nimi pobawić. Dlatego należy zawsze trzymać je poza zasięgiem dzieci. Pomożemy ci uchronić pociechy przed zagrożeniami, podpowiadając, jak bezpiecznie przechowywać środki piorące.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Ze względu na atrakcyjny zapach i kolorowe opakowania płyny i kapsułki do prania Surf mogą kojarzyć się dzieciom ze słodyczami lub sokami. Choć produkty te znakomicie radzą sobie z zabrudzeniami, zdecydowanie nie powinny trafić w ręce najmłodszych. Dlatego warto przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa:

 • Produkty, które mogą być dla dzieci szkodliwe lub takie, których nie chcesz dawać dzieciom do zabawy, zawsze trzymaj poza zasięgiem wzroku.

 • Środki czystości i produkty niebezpieczne trzymaj w odpowiednio zabezpieczonej szafce lub na wysokich, niedostępnych dla dziecka półkach.

 • Zawsze sprawdzaj, czy butelki i inne pojemniki ze środkami czystości zostały dokładnie zamknięte – wiele z nich wyposażonych jest w tzw. bezpieczne nakrętki, które zamknięcie pojemnika sygnalizują kliknięciem.

 • Gdy robisz pranie lub sprzątasz, nigdy nie odwracaj się tyłem do dziecka.

 • Jeśli dziecko weźmie do ręki coś, czego nie powinno, natychmiast i stanowczo mu to odbierz.

 • Środki czystości trzymaj w zamknięciu i poza zasięgiem dziecka – pamiętaj, że dziecięca ciekawość sięga dalej, niż jesteśmy skłonni przypuszczać.

 • Zawsze zamykaj opakowania – w ten sposób minimalizujesz ryzyko przypadkowego wypadnięcia kapsułki.

 • Po wyjęciu kapsułki natychmiast zamykaj opakowanie. Pamiętaj, że wystarczy chwila nieuwagi, by dziecko wyciągnęło kapsułkę z otwartego opakowania.

Bezpieczeństwo dziecka podczas prania

Bezpieczne zorganizowanie prania jest równie ważne dla bezpieczeństwa dziecka, co właściwe przechowywanie detergentów. Stosując się do poniższych zasad, zapewnisz bezpieczeństwo dzieciom w każdym wieku:

 • Gdy jesteś zajęta sortowaniem prania lub wybieraniem odpowiedniego programu, zawsze stawiaj butelkę i pojemnik z detergentem poza zasięgiem dziecka.

 • Przegrodę na detergent zamykaj natychmiast po wlaniu do niej płynu.

 • Zamykaj drzwi pralki bezpośrednio po umieszczeniu w niej kapsułki – wystarczy chwila twojej nieuwagi, żeby dziecko po nią sięgnęło.

 • Po uruchomieniu pralki sprawdź ponownie, czy nie zostawiłaś bez dozoru żadnej kapsułki ani czy przez przypadek nie rozlał się żaden płyn. 

AISE Keep Kids Safe Caps

Więcej informacji znajdziesz na stronie: http://uk.cleanright.eu/

Co robić, gdy dziecko połknie środek piorący

Nawet jeśli skrupulatnie przestrzegasz wszystkich zaleceń bezpieczeństwa, musisz liczyć się z tym, że wypadki się zdarzają. Dlatego tak ważne jest wiedzieć, jak postąpić w przypadku połknięcia przez dziecko środka piorącego:

 • Rozpoznaj objawy: mogą one obejmować kaszel, duszności i wymioty.

 • Zachowaj spokój: twoja panika tylko spotęguje niepokój i strach dziecka, dlatego koniecznie zachowaj spokój.

 • Natychmiast skontaktuj się z lekarzem: poinformuj lekarza o prawdopodobnej przyczynie problemu i stosuj się do jego instrukcji.

 • Udaj się na SOR: nie ryzykuj. Zabierz ze sobą detergent, żeby pokazać lekarzom, jaką dokładnie substancję połknęło dziecko. 

KCFK emergency infographic

Właściwe zabezpieczenie mieszkania przed dziecięcą ciekawością jest niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa najmłodszych. W tym kontekście kluczowe znaczenie ma to, jak przechowujesz i używasz płynów i kapsułek do prania. Aby ograniczyć ryzyko wypadku, opracuj i stosuj skuteczne zasady bezpieczeństwa.